• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

23.09.2021

Działania inspekcyjne przy użyciu dronów na terenie budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach

Pierwszy w Polsce lot z wykorzystaniem dronów kontrolujących bezpieczeństwo na budowie odbył się 22 września 2021r. w Kielcach przy ulicy Wrzosowej, gdzie powstaje Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar.

IMG7010
 

Działania inspekcyjne przy użyciu dronów  na terenie budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach przeprowadzili inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach oraz pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego.

Prowadzone czynności obserwowali Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko , Prezes Urzędu Dozoru Technicznego Andrzej Ziółkowski, Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach Adam Derza oraz Dyrektor Biura UDT w Kielcach Andrzej Rozlach.

IMG6742
 

Wykorzystanie nowych technologii w działalności kontrolnej i badaniach jest kierunkiem zwiększania skuteczności działania obu instytucji. Współpracę w tym zakresie podjęły Oddział UDT w Krakowie Biuro w Kielcach oraz Okręgowy  Inspektorat Pracy w Kielcach. UDT i PIP wspólnie dokonały oceny wykorzystania dronów podczas prowadzenia czynności inspekcyjnych oraz kontrolnych.

W czynnościach prowadzonych przez  inspektorów pracy oraz pracowników UDT uczestniczyli przedstawiciele generalnego wykonawcy zadania, Firmy Budowlanej Anna - Bud Spółka z o.o oraz inwestora Głównego Urząd Miar .

- Cieszę się, że mogę brać udział w tym wspólnym przedsięwzięciu Państwowej Inspekcji Pracy i Urzędu Dozoru Technicznego, jakim jest analiza wykorzystania dronów w działalności kontrolnej Państwowej Inspekcji Pracy. Chcemy skorzystać z doświadczeń Urzędu Dozoru Technicznego, który z powodzeniem wykorzystuje je już w swojej działalności kontrolnej i w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo osobom kontrolującym budownictwo i ułatwić dotarcie do trudno dostępnych miejsc na budowach. Dron pomaga w sprawdzaniu warunków pracy, więc efektem docelowym jest możliwość skuteczniejszego prowadzenia działań kontrolnych, służąca poprawie bezpieczeństwa pracy osób w budownictwie i naszych inspektorów. Technologie się zmieniają, zmienia się rynek pracy i w związku z tym Państwowa Inspekcja Pracy ma aspiracje, żeby podążać za nowymi technologiami i wyzwaniami rynku pracy. Zastosowanie dronów jest przyszłością dla Państwowej Inspekcji Pracy – mówiła Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

Prezes Urzędu Dozoru Technicznego  Andrzej Ziółkowski podkreślił, że dążenie do wykorzystywania innowacyjnych metod badawczych w działaniach UDT oraz PIP na rzecz bezpieczeństwa to przyszłość. Nieustannie rozwijający się przemysł, stosowane w nim technologie oraz nowoczesne zmiany w organizacji prac wymagają zastosowania nowych narzędzi badawczych. Niewątpliwie największą korzyścią ze stosowania dronów jest łatwa i szybka kontrola miejsc trudnodostępnych. Drony wyposażone w kamery pomogą w monitorowaniu pracy wykonywanej np. na znacznych wysokościach. Roboty bez problemu radzą sobie również w zamkniętych pomieszczeniach lub zbiornikach. Stanowią wspomaganie dla człowieka na wysokości, w strefach niebezpiecznych czy trudnodostępnych. Przypomniał, że UDT od wielu lat współpracuje z PIP i jej Okręgowymi Inspektoratami Pracy realizując wspólne inspekcje. Wspólne inicjatywy realizowane są w myśl podpisanego porozumienia między UDT a PIP, które określa zadania realizowane na szczeblu Centralnym i Regionalnym,  między innymi poprzez wzajemne szkolenia, czy wymianę dobrych praktyk, których celem jest podniesienie jakości realizowanych badań i kontroli.

Będziemy testować drony użytkowane przez UDT i sprawdzać ich zastosowanie w pracy inspektorów pracy. Jesteśmy przekonani, że zastosowanie nowoczesnych technik pozwoliłoby dodatkowo usprawnić prowadzenie kontroli – mówił Adam Derza, Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach. 

Dyrektor Andrzej Rozlach podkreślił wieloletnią współpracę Biura UDT w Kielcach z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Kielcach  w zakresie realizowania wspólnych programów prewencyjnych i kontrolnych.  

W Kielcach zastosowano do inspekcji najnowocześniejszą eskadrę dronów - wyposażone w odpowiednią aparaturę badawczą - zbierały dane, poddawane następnie analizie eksperckiej. Inspekcja  z powietrza pozwala wyeliminować ryzyko pracy inspektora na wysokości, w miejscach niebezpiecznych czy trudno dostępnych. Nowe technologie zapewnić mogą pełniejszą ocenę warunków pracy np. przy badaniu wypadków przy pracy, ocenie stanu technicznego maszyn i urządzeń technicznych  czy organizacji pracy. Ponadto drony możemy wykorzystywać przy kontrolach legalności zatrudnienia np. w rolnictwie.GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wypadki