• RSS
  • Wersja tekstowa
09.09.2020 Artykuł archiwalny

Konferencja prasowa Adama Derzy - Okręgowego Inspektora Pracy w Kielcach

       W siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach 9 września 2020r. odbyła się konferencja prasowa, na której Okręgowy Inspektor Pracy Adam Derza  zaprezentował cele programu PIP „Bezpiecznie w szkole” oraz podsumował wyniki dodatkowych, krótkich kontroli w związku z podwyższonym ryzykiem zarażenia koronawirusem. 

Na spotkaniu z dziennikarzami lokalnych mediów Okręgowy Inspektor Pracy mediów przedstawił list intencyjny Głównego Inspektora Pracy Wiesława Łyszczka skierowany do dyrektorów szkół i placówek oświatowych z głównymi założeniami programu PIP „Bezpiecznie w szkole”.

Celem programu "Bezpiecznie w szkole" jest popularyzacja procedur i praktyk pozwalających na zapobieganie i eliminowanie zagrożeń dla zdrowia w szkołach oraz placówkach oświatowych w czasie pandemii. W ramach prowadzonych szkoleń i wizytacji upowszechniane są zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym związane z doborem środków ochrony, aktualizacją oceny ryzyka zawodowego w związku z pojawieniem się nowych czynników ryzyka, takich jak koronawirus. Inspektorzy pracy odwiedzili dotychczas 59 szkół na terenie województwa świętokrzyskiego.

Zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Pracy prowadzone są dodatkowe kontrole przedsiębiorstw w strefach żółtych i czerwonych w związku z podwyższonym ryzykiem zarażenia wirusem oraz krótkie, maksymalnie 2-dniowe, kontrole.

Inspektorzy pracy OIP Kielce łącznie przeprowadzili 143 kontrole na terenie województwa świętokrzyskiego w zakresie przestrzegania procedur wymaganych w warunkach epidemii w zakładach, w których pracowało łącznie 4043 osób. Kontrole były prowadzone przede wszystkim w jednostkach handlowych, przemysłowych, budowlanych oraz w administracji samorządowej. Potwierdziły one szereg nieprawidłowości, szczególnie w zakresie oceny ryzyka zawodowego – stwierdzając brak aktualizacji tej oceny o nowy czynnik biologiczny SARS-CoV-2 w przypadkach uzasadnionych możliwością wystąpienia tego czynnika w procesie pracy dla wskazanych rodzajów prac lub stanowisk pracy.

W związku z pytaniami zadawanymi w trakcie konferencji przez jej uczestników, nadinspektor pracy Barbara Kaszycka przedstawiła zasady wdrażania pracy zdalnej oraz obowiązujące pracodawców procedury w tym zakresie.GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311

Wypadki