• RSS
 • Wersja tekstowa
04.04.2019 Artykuł archiwalny

Razem dla bezpieczeństwa w powiecie kieleckim

    W dniu 29 marca 2019 roku w sali audytoryjnej Starostwa Powiatowego w Kielcach odbyło się seminarium pod hasłem „Razem dla bezpieczeństwa w powiecie kieleckim”, w którym uczestniczyło 41 nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli z terenu powiatu kieleckiego. Przedsięwzięcie jest realizowane pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz merytorycznym patronatem Starosty Powiatu Kieleckiego.  Celem projektu jest przybliżenie zasad bezpieczeństwa dzieci w placówkach oświatowych, w ruchu drogowym, w gospodarstwie rolnym oraz w czasie wakacji.

      W seminarium uczestniczyli: Adam Derza – Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach, Mariusz Ściana – Członek Zarządu Starostwa Powiatowego i Tadeusz Jakubowski – dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach. 

IMG7195 KOMPR
Podczas seminariom przedstawiciele instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa publicznego wygłosili n/w wykłady:

 • „Nowelizacja rozporządzenia MEN w sprawie bhp w placówkach oświatowych”, którą przeprowadził Łukasz Maj – wizytator Kuratorium Oświaty,

 • „Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów” – prezentacja Tomasza Kilmczewskiego
  z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach,

 • „Zagrożenia i profilaktyka pożarowa w powiecie kieleckim” – przedstawione przez
  mł. bryg. Mariusza Górę – Zastępcę Komendanta i Katarzynę Klepacz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach,

 • „Bezpieczeństwo i formy rehabilitacji dzieci rolników” przedstawiła Beata Milewicz – kierownik rehabilitacji Oddziału Regionalnego KRUS w Kielcach,

 • „Niebezpieczne choroby i ukąszenia owadów i zwierząt” – omówił Łukasz Fronk kierownik sekcji oświaty zdrowotnej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Kielcach,

 • „Niebezpieczne miejsca dla dzieci w gospodarstwie” oraz założenia i przebieg projektu przedstawił Stanisław Golmento z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach.

  Uczestnicy seminarium otrzymali konspekty lekcyjne i inne pomoce edukacyjne oraz wydawnictwa i gadżety różnych instytucji do wykorzystania w czasie lekcji wychowawczych prowadzonych w swoich placówkach. Problematykę bezpieczeństwa dzieci przedstawiono  na podstawie wydawnictwa Państwowej Inspekcji Pracy pod tytułem „Bezpiecznie na wsi” oraz wykładów w trakcie seminarium. W ramach przedmiotowego projektu, w placówkach szkolnych zorganizowane zostaną „Dni Bezpieczeństwa i Zdrowia” (maj – czerwiec) z udziałem instytucji wspierających projekt.

           W placówkach  przedszkolnych organizatorzy zachęcają do przeprowadzenia pogadanki lub czytania książeczek dla dzieci (wydawnictw różnych instytucji) na temat bezpieczeństwa w domu, w przedszkolu, na drodze, w gospodarstwie rolnym, w których mogą uczestniczyć przedstawiciele instytucji współpracujących w projekcie. Szkoły podstawowe mogą wziąć udział w konkursach organizowanych przez partnerów społecznych tj,:

 • konkurs plastyczny KRUS i PIP pod nazwą „Bezpiecznie na wsi mamy i upadkom zapobiegamy” (kwiecień – maj),

 • powiatowy turniej „Bezpieczeństwo na piątkę” - Komenda Miejska Policji w Kielcach (miesiąc październik – listopad),

  Program zakończy się podsumowaniem z wręczeniem podziękowań dla placówek szkolnych i zaświadczeń dla nauczycieli. Liczymy, że w każdej placówce w działania edukacyjne zaangażują się poza koordynatorami, także inni nauczyciele.

  W przygotowaniach do seminarium pomagał pan Tomasz Pleban - Wicestarosta Powiatu oraz Magdalena Stefańska i Barbara Piwnik z Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Kielcach, którym serdecznie dziękujemy.

  Koordynatorem przedsięwzięcia jest Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach i w razie zainteresowania innych szkół na terenie powiatu kieleckiego.

  Zapraszamy do współpracy.GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Wypadki