23 maja 2025 r. odbyła się konferencja „Zapobieganie wypadkom w przemyśle i budownictwie – wizja zero” zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach, Fundację Kultura Bezpieczeństwa oraz Politechnikę Świętokrzyską. Na terenie Uczelni odbyły się wykłady, warsztaty oraz pokazy, które przybliżyły słuchaczom wiedzę z zakresu najnowszych rozwiązań dotyczących prewencji wypadkowej.

Spotkanie rozpoczęła Urszula Langer – zastępca Głównego Inspektora Pracy, która odczytała list od Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego. W wystąpieniu zapewniła, że Państwowa Inspekcja Pracy nieustająco będzie wspierać sektor przemysłu i budownictwa w procesie podnoszenia standardów bezpieczeństwa pracy i budowania wysokiej kultury pracy.

Następnie Artur Maciąg – Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki zwrócił uwagę na współpracę Politechniki Świętokrzyskiej z Okręgowym Inspektoratem Pracy, której efektem jest kolejna – czwarta już – konferencja poświęcona bezpieczeństwu pracy. Dodał, że bezpieczeństwo i higiena pracy są w centrum zainteresowania Uczelni nie tylko ze względu na to, że jest to dziedzina nauki, ale również dlatego, że Politechnika Świętokrzyska jest jednym z największych pracodawców w regionie, zatrudniającym prawie tysiąc pracowników oraz na terenie której studiuje ok. 5 tysięcy studentów.

Justyna Wachnicka – Prezes Fundacji Kultury Bezpieczeństwa przypomniała jedno z haseł prewencyjnych Państwowej Inspekcji Pracy: „Siebie nie odbudujesz” podkreślając, że po raz kolejny Fundacja współorganizuje konferencję z OIP Kielce łącząc wiedzę z praktyką i doświadczeniem ekspertów.

Jan Jóźwik – Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach podsumowując powiedział, że Państwowa Inspekcja Pracy jest otwarta na współpracę z każdym pracodawcą i instytucją, która chce utrwalać dobre praktyki i rozwijać się poprzez działania prewencyjne. Jako przykład podał inicjatywę Tygodnia Bezpieczeństwa Pracy w Przemyśle zorganizowanym pod hasłem „Wypadek to nie przypadek” (22-30 kwietnia br.), w który zaangażowało się 10 kluczowych firm z woj. świętokrzyskiego. Podkreślił rolę partnerów społecznych, służby bhp oraz związków zawodowych. „Razem możemy kształtować kulturę bezpieczeństwa i wspólnie zmieniać przyszłość” – dodał.

Konferencja została podzielona na dwie części.

W części teoretycznej swoje prelekcje wygłosili:

  • prof. dr hab. inż. Ryszard Dindorf, Politechnika Świętokrzyska Bezpieczeństwo funkcjonalne maszyn”
  • mgr inż. Tomasz Barański, Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach Wypadek to nie przypadek – case study”
  • mgr inż. Agnieszka Greszta, Centralny Instytut Ochrony Pracy – PIB „Innowacje w odzieży ostrzegawczej dla zwiększenia widzialności pracowników”
  • Joanna Nagraba, Faraone Poland „Jak nawyki kształtują bezpieczeństwo w pracy”

 W części praktycznej, która odbyła się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej przedstawiono dwa pokazy:

  • Grzegorz Szałas z Ośrodka Bezpieczeństwa Pracy zaprezentował urządzenie, jakim jest Prewentor potknięć i poślizgnięć. Każdy z uczestników miał możliwość, przy odpowiedniej asekuracji, przejść po specjalnie przygotowanym torze pełnym potencjalnych przeszkód, które mogą wystąpić w miejscu pracy: nierówna, śliska powierzchnia, porozrzucane materiały, kable, ubytki w podłożu itp. Co odważniejsi, zabezpieczeni za pomocą urządzenia samohamownego, mogli przejść tor w specjalnie przygotowanych na tę okoliczność butach na wysokim obcasie.
  • Artur Lipowicz z Platformy Bezpieczeństwa udowodnił, że dobrze zabezpieczona drabina przystawna daje człowiekowi pewność i bezpieczeństwo podczas jej użytkowania. Wskazał na konieczność zapewnienia odpowiednich punktów podparcia podczas pracy. Uczestnicy mogli sami się o tym przekonać, wchodząc na odpowiednio zabezpieczoną drabinę i przy odpowiedniej asekuracji sprawdzić swoje bezpieczeństwo.

W kolejnej części uczestnicy podzieleni na mniejsze grupy uczestniczyli w prezentacjach najnowszych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa pracy i prewencji wypadkowej. Na sześciu stanowiskach eksperci zapoznali uczestników z następującymi zagadnieniami:

  1. Dydaktyka bezpieczeństwa maszyn – Laboratorium dr hab. inż. Piotr Paweł Woś, prof. PŚk; mgr inż. Maciej Salwa Politechnika Świętokrzyska
  1. Bezpieczeństwo maszyn w praktyce – skuteczne stosowanie systemu LOTO Grzegorz Kwaśnik, 4Safety
  1. Ratownictwo medyczne. Najnowsze wytyczne Resuscytacji Krążeniowo – Oddechowej, Sposób użycia AED dr inż. Robert Molasy, Politechnika Świętokrzyska
  1. Innowacyjne metody badawcze – Laboratorium mobilne UDT Zbigniew Klimek, UDT o/ Kraków
  1. Środki ochrony indywidualnej – Twoja pierwsza linia obrony przed zagrożeniem Janusz Zbytek, SUPON Kielce
  1. Błędy, które mogą kosztować życie – prawidłowy dobór drabin i rusztowań Artur Lipowicz, Platforma Bezpieczeństwa

Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Udział w niej wzięli m.in.: Grzegorz Stęchły – zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie, Marzena Rabiasz – dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach, Janusz Głombiński – przewodniczący Okręgu Świętokrzyskiego ZZ „Budowlani”, Anna Bujnowska – członek Rady Okręgu Świętokrzyskiego ZZ „Budowlani”, Artur Jopek – zastępca Przewodniczącego Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, Kamilla Pękalska – Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP – oddział w Kielcach, Maksymilian Ziętek – vice Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP – oddział w Starachowicach, Andrzej Karykowski – Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP – oddział w Starachowicach, Alicja Grot – skarbnik Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP – oddział w Końskich.

W konferencji uczestniczyli  również przedstawiciele zakładów pracy, dyrektorzy, kierownicy służb bhp, inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach i Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi oraz zainteresowani problematyką prewencji wypadkowej. W wydarzeniu wzięło udział około 150 osób.