Dodano: 17 marca 2023
4:9 minut
Targi AGROTECH 17-19 marca 2023r

Podczas XXVIII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH oraz XXII Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO w Kielcach, trwających od 17 do 19 marca 2023r., Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach zorganizował w Centrum Kongresowym stoisko informacyjne w związku z prowadzeniem kampanii PIP „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym” i programu wspieranego przez Lasy Państwowe „Zdobądź Dyplom PIP dla zakładów usług leśnych” oraz działań prewencyjno – informacyjnych na rzecz wykonywania przez obywateli Ukrainy legalnej pracy na terytorium RP w rolnictwie.

Wśród gości kieleckiego wydarzenia był między innymi Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.

 

Targi odwiedził Jakub Chojnicki - Dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli w Głównym Inspektoracie Pracy oraz Adam Derza - Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach.

 

Już od 28 lat Targi AGROTECH są okazją do promowania wśród rolników nowoczesnych rozwiązań i maszyn, które nie tylko ułatwiają pracę, ale czynią ją bezpieczniejszą.

 

Agrotech to największa wystawa targowa w halach w kraju spośród wszystkich branż gospodarki i jedna z najbardziej liczących się w Europie. Stoiska w siedmiu halach Targów Kielce oraz trzech tymczasowych i na terenie zewnętrznym przygotowało 400 firm z 15 krajów, między innymi Finlandii, Francji, Grecji, Ukrainy, Irlandii, Łotwy, Niemiec, a także z Indii. W sumie wystawa zajęła teren 63,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej.

 

Z wystawą rolniczą od 22 lat organizowane są Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las - Expo. Ofertę tej wystawy stanowiły najnowocześniejsze maszyny i technologie, usprawniające codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstw leśnych.

 

O znaczącej roli Targów, świadczą oprócz pomyślnie nawiązywanych kontaktów biznesowych, również liczne konferencje i wykłady specjalistów o charakterze krajowym oraz międzynarodowym, które stanowią bardzo ważną przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie wprowadzania i utrzymywania wysokich standardów jakości i bezpieczeństwa pracy, jak również innowacyjnych rozwiązań technologicznych w rolnictwie i leśnictwie.

 

Kieleckie centrum wystawiennicze w ciągu 3 dni odwiedziło ok. 80 tysięcy  zwiedzających oraz producenci i dystrybutorzy ciągników, maszyn i narzędzi rolniczych, urządzeń do produkcji roślinnej i zwierzęcej, środków do produkcji rolniczej czy budownictwa inwentarskiego.

 

W trakcie uroczystej gali Dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli w Głównym Inspektoracie Pracy - Jakub Chojnicki odczytał list Katarzyny Łażewskiej-Hrycko - Głównego Inspektora Pracy adresowany do organizatorów  i uczestników  Targów Kielce, zawierający słowa uznania za wkład wniesiony w kształtowanie kultury bezpiecznej pracy w rolnictwie i podziękowania za współpracę w upowszechnianiu wiedzy na temat zapobiegania wypadkom związanym z obsługą maszyn i pojazdów rolniczych. „Państwowa Inspekcja Pracy, realizując swoje ustawowe zadania, a także nawiązując współpracę z partnerami instytucjonalnymi, szuka najbardziej efektywnych rozwiązań w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków Pracy. Dzisiejsze wydarzenie sprzyja naszym wspólnym celom, jakimi są wzrost bezpieczeństwa pracy, promocja rozwiązań ograniczających wypadki zasad ochrony zdrowia i życia w pracy” podkreśliła w liście Katarzyna Łażewska-Hrycko - Główny Inspektor Pracy.

 

Na stoisku OIP Kielce udzielano porad prawnych, emitowano filmy instruktażowe dla rolników i dystrybuowano wydawnictwa prewencyjne PIP oraz okolicznościowe ulotki informacyjne.

 

Państwowa Inspekcja Pracy, we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w 2023r. kontynuuje kampanię informacyjną „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”, której nadrzędnym celem jest dążenie do ograniczenia ryzyka wypadkowego oraz poprawy ochrony zdrowia wśród rolników indywidualnych.

 

Kampania adresowana jest przede wszystkim do rolników prowadzących indywidualne gospodarstwa rolne, członków ich rodzin, szczególnie dzieci, a także do wszystkich osób pracujących w gospodarstwach rolnych, takich jak praktykanci czy osoby pracujące dorywczo. Wysokie ryzyko utraty zdrowia i życia jest zwiększane koniecznością jednoczesnej obsługi skomplikowanych maszyn i urządzeń rolniczych oraz obsługi zwierząt gospodarskich, a także bezpośrednim kontaktem z niebezpiecznymi czynnikami biologicznymi i chemicznymi, narażeniem na hałas, drgania mechaniczne, zapylenie oraz długotrwałym przebywaniem w trudnych warunkach atmosferycznych.

 

W ramach całorocznej kampanii PIP rolnicy mogą skorzystać z bezpłatnego doradztwa oraz szkoleń bhp, a także wziąć udział w działaniach prewencyjnych, służących przeglądowi warunków pracy, wprowadzeniu zmian podnoszących poziom bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie oraz legalnemu zatrudnieniu cudzoziemców. Kampania ma charakter otwarty i jest skierowana do wszystkich zainteresowanych poprawą stanu bezpieczeństwa w rolnictwie.

 

Kampanię wspierają partnerzy: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Związek Młodzieży Wiejskiej, Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Stowarzyszenie Sołtysów Polskich, Koła Gospodyń Wiejskich oraz sołtysi, nauczyciele w terenie.

Galeria