Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 25 września 2023
3:24 minut
Przedstawiciele organizatorów Konferencji

22 września 2023 r. na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach obyła się konferencja nt. „Bezpieczna praca na wysokości – Budowa. STOP wypadkom!”. Organizatorami konferencji byli: Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Fundacja Kultury Bezpieczeństwa.

Budownictwo jest branżą, w której od lat dochodzi do największej liczby wypadków przy pracy o najpoważniejszych skutkach. Kontrole prac budowlanych prowadzone przez PIP potwierdzają wysoki wskaźnik nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa ich wykonywania. Tegoroczna konferencja poświęcona jest bezpieczeństwu prac wykonywanych przy pracach na wysokości. 
Uczestnikami wydarzenia byli pracodawcy, pracownicy służby bhp, przedstawiciele organizacji związkowych, instytucji kontrolnych, organizacji pozarządowych działających na rzecz bezpieczeństwa pracy, studenci Politechniki Świętokrzyskiej. 

Wydarzenie prowadził Tomasz Barański nadinspektor pracy Okręgowego Inspektoratu pracy w Kielcach. Przywitał on uczestników konferencji w tym: prof. dr hab. inż. Izabelę Krzysztofik, prorektora ds. Ogólnych Politechniki Świętokrzyskiej, Justynę Wachnicką, prezesa Fundacji Kultury Bezpieczeństwa, Marcina Grzelaka, p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Łodzi, Annę Bujnowską,  przewodniczącą Okręgu Świętokrzyskiego Związku Zawodowego „Budowlani”, Artura Jopka, z-cę przewodniczącego Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, Andrzeja Lisa, prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Służb BHP Oddziału w Starachowicach wraz z wiceprezesem Andrzejem Karykowskim, Marcina Fornalskiego Prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Służb BHP Oddział w Kielcach i  Kamilę Pękalską z Zarządu Stowarzyszenia.

Jacek Golmento  p.o. Okręgowy Inspektor Pracy w Kielcach odczytał list od Katarzyny Łażewskiej- Hrycko, Głównego Inspektora Pracy z podziękowaniami dla wszystkich uczestników konferencji, która wpisuje się w założenia i działania realizowanej obecnie 3-letniej kampanii PIP  „Strategia kontroli i prewencji Państwowej Inspekcji Pracy w budownictwie”. 
„Prace na wysokości zawsze były nieodłącznym i bardzo istotnym elementem całego procesu budowlanego. Zaniedbania w obszarze bhp, jakie nadal spotykamy podczas kontroli placów budowy, wynikają najczęściej ze źle pojętej oszczędności, niezaplanowania i nieuwzględniania prac zabezpieczających w harmonogramie wykonywania robót budowlanych, a nade wszystko – z lekceważenia zagrożeń wypadkowych, także tych krótkotrwałych. Do wypadków dochodzi również na skutek tego, że pracownicy
nie są dostatecznie przeszkoleni z bezpiecznego wykonywania powierzonych zadań, nie zostają wyposażeni w odpowiedni sprzęt ochronny, a nawet jeśli otrzymują wymagane środki ochrony indywidualnej – zawodzi nadzór nad pracami i stosowaniem przez pracowników bezpiecznych metod pracy” – napisała Główna Inspektor Pracy.  

Jacek Golmento p.o. Okręgowy Inspektor Pracy w swoim wystąpieniu podkreślił, że inspekcja pracy obok rutynowych kontroli podejmuje również działania prewencyjne i informacyjne, skierowane na pogłębienie wiedzy pracodawców. „Kontrole prac budowlanych przeprowadzane przez inspektorów pracy na terenie województwa świętokrzyskiego potwierdzają utrzymujący się od wielu lat wysoki poziom nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Niech to spotkanie będzie impulsem do podejmowania działań na rzecz kultury pracy w myśl zasady, że bezpieczeństwo i życie pracownika to dobro, które pozostaje wartością nadrzędną.”- powiedział Jacek Golmento.

Konferencja składała się z dwóch części merytorycznej i praktycznej. 

W części merytorycznej konferencji przedstawiono referaty:

  1. Zagrożenia związane z pracą na wysokości, których aktywizacja doprowadziła do zaistnienia wypadku przy pracy - studium przypadku (Tomasz Barański, Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach
  2. Eliminacja zagrożenia, odpowiednio dobrane podesty robocze (Joanna Nagraba, Faraone Poland)
  3. Indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości dobór, stosowanie i zagrożeni  (dr inż. Marcin Jachowicz, Centralny Instytut Ochrony Pracy).

W części praktycznej odbyły się pokazy prac na wysokości i warsztaty. 
w trakcie pokazów zaprezentowano proces montowania rusztowania (wieża jezdna), fazy upadku z wysokości, pokaz dynamiczny, sposoby zabezpieczania drabin przystawnych oraz człowieka pracującego na niej, aby nie doszło do wypadku, a także procedurę ratownicza przy pracy na wysokości W tym dniu odbyły się również warsztaty z ekspertami pracy na wysokości. 

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu